ul. Mickiewicza 12A, tel. 22 787 38 11; 22 580 89 61 | ul. Kopernika 8, tel. 22 787 38 10; 22 580 89 62

Znieczulenia

Sedacja wziewna z zastosowaniem mieszaniny gazów podtlenku azotu i tlenu to metoda walki z panicznym lękiem przed bólem. Jest ona przyjazna pacjentom i co najważniejsze całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Podczas zabiegu z wykorzystaniem sedacji wziewnej, pacjent jest w stanie fizycznego odprężenia, rozluźnienia, oddzielenia od rzeczywistości – stąd nazywana jest również gazem rozweselającym.
Proces uspokajania się następuje po założeniu na nos maseczki zapachowej i równoczesnym wdychaniu gazu rozweselającego, dlatego ważne jest, by pacjent współpracował i był pozytywnie nastawiony do zabiegu.
Bardzo ważnym faktem jest to, że podtlenek azotu nie otępia pacjenta, a wręcz przeciwnie – pozwala utrzymać z nim pełny kontakt. Z racji, iż działanie tego gazu jest bardzo krótkotrwałe, po zabiegu w gabinecie dentystyczym można bezpiecznie prowadzić samochód.

Wskazania do stosowania sedacji wziewnej.

Gaz rozweselający stosowany jest zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Większe zastosowanie znajduje jednak u małych pacjentów, wykazujących silny stres i lęk przed zabiegami stomatologicznymi. Również dzieci z nadpobudliwością nerwową, czy też astmą, z powodzeniem mogą poddać się temu zabiegowi.
Zastosownie podtlenku azotu podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym wprowadza małego pacjenta w stan fizycznego odprężenia oraz znosi uczucie bólu, co sprzyja podaniu znieczulenia, którego dzieci się najbardziej obawiają, jak również przeprowadzenia całego zabiegu w znieczuleniu.  Działanie gazu rozweselającego trwa maksymalnie 5 minut. Po upływie tego czasu dziecko odzyskuje pełną świadomość i co njważniejsze – nie jest otępiałe.

Zalecenia przed zastosowaniem metody sedacji wziewnej.

  • Nie należy jeść co najmniej 2 godziny przed zabiegiem.
  • Dzieci muszą przyjść z dorosłą osobą towarzyszącą.
  • Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
  • Nie należy zakładać ciasnych ubrań.
  • Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić.
  • Samochód najlepiej prowadzić po 30 minutach od zakończenia podawania gazu.

Przeciwskazania stosowania sedacji wziewnej.

Przeciwwskazaniami są katar, przerost migdałków, ostre zapalenie zatok i ucha środkowego, pierwszy trymestr ciąży, porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane, rozszerzenie oskrzelowe, rozedma płuc. Z racji tego, że u części pacjentów po podaniu gazu rozweselającego pojawiają się halucynacje, gaz nie może być aplikowany osobami z chorobami psychicznymi i alkoholikom.
Sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna, podaje się ja już pacjentom powyżej 3. roku życia. I chociaż jest seria przeciwwskazań, jak przy każdym znieczuleniu, to nie stwarzają one zagrożenia dla życia pacjenta. Stosujemy ją z powodzeniem u wielu naszych dużych i małych pacjentów w Wołominie.

Sedacja wziewna (znieczulenie gazem rozweselającym) mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

 

Lp.Sedacja wziewna podtlenkiem azotu N2O2/O2Cena
1.Maseczka50,-
2.Zabieg:
- ok. 30 min.250,-
- kolejne 30 min.150,-
Lp.Sedacja wziewna podtlenkiem azotuCena