Urologia

Męska Sprawa
Częstomocz, wstawanie w nocy do toalety, przerywany bądź osłabiony strumień moczu, ból albo problem z oddawaniem moczu. Czy któreś z tych dolegliwości dotyczą Ciebie? Czy ukończyłeś 50 lat? Jeśli urologia pediatricatak to powinieneś udać się na wizytę do urologa.

Powyższe dolegliwości sugerują łagodny rozrost gruczołu krokowego, częste schorzenie, które najczęściej można leczyć stosując leki doustne, jednak nieleczone niesie za sobą bardzo niebezpieczne powikłania takie jak: kamica nerkowa, zakażenia układu moczowego czy niewydolności nerek.

Wraz z wiekiem mężczyzny wzrasta ryzyko rozwoju raka prostaty, ta choroba może przebiegać bezobjawowo aż do momentu gdy będzie bardzo zaawansowana a wyleczenie z niej będzie wówczas niemożliwe. Dlatego tak ważne by poddawać się regularnym badaniom urologicznym.
W przypadku tego nowotworu poza badaniem lekarskim oznaczmy w surowicy poziom PSA czyli antygenu specyficznego dla stercza, który w tej sytuacji prawie zawsze wzrasta. Po 50 roku życia rozpoczynamy kontrolę ,ponieważ już w tym wieku pojawiają się zachorowania, a wcześnie rozpoznaną chorobę możemy całkowicie wyleczyć.

Rak prostaty nadal zaliczany jest do jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn. Aktualnie rocznie zachorowuje na niego ponad 9 tys Polaków. Warunkiem poprawy obecnej sytuacji jest nie tylko nieustana popularyzacja wiedzy na temat choroby w społeczeństwie, czy edukacja na temat właściwego rozpoznania pierwszych symptomów, ale przede wszystkim gotowość do mówienia o swojej chorobie najbliższym i zerwanie z wewnętrznymi barierami czy wstydem, które powodują, że rak prostaty jest tematem tabu.

Szczególnie istotnym czynnikiem, mającym wpływ na powodzenie terapii, jest wsparcie osób najbliższych. Dlatego też bardzo ważną rolę wspierająco – motywującą do wykonywania badań kontrolnych mogą odegrać partnerki życiowe mężczyzn. Zachęcenie do wizyty u lekarza nie jest łatwym zadaniem, jednak kobieca umiejętność przekonywania i determinacja w dążeniu do celu mogą skutecznie zmotywować mężczyzn do umówienia się na wizytę kontrolną i dbania o własne zdrowie.

Zachęcamy Panów do odwiedzenia naszej poradni urologicznej, gdzie zostaniecie zdiagnozowani, a lekarz urolog odpowie na wszystkie nurtujące was pytania.

 

Partnerzy